Před pár lety  jsem se rozhodla, že půjdou etickou cestou v mé tvorbě, co nejvíce to půjde. Zjistila jsem hrozné podmínky nejen pro lidi/děti, kteří stojí za výrobou běžně dostupných, levných textilií především dovážených z Asie, ale také dopad na přírodu. Víte, co stojí celým procesem výroby, když něco kupujete? Volba byla u mě jasná i když se Vám konečná cena nemusí na první pohled líbit. Když ale vezmete životnost tohoto celku a posun k lepšímu pro dalších x/y lidí, přírodu, nás.. No, stojí nad tím minimálně přemýšlet. Co myslíte? Podporovat etickou a ekologickou výrobu? Zajímá Vás toto téma? Rodiny/děti, nárok na mzdu a přestávku na jídlo? Odporné haly, kde se nedá dýchat, způsob barvení je navíc toxický a nebezpečný a putuje zpět k nám vodou.. A kolik toho skončí ve spalovně pak? A kolik toho Vám vydrží déle než Jednu sezónu?
Víte jestli je materiál obnovitelný?

 

A s kým nejraději spolupracuji? S Olinkou, která stojí za Etikbutik.cz a mám díky ní možnost tisknout na úžasnou značku Stanley and Stella.
Potkaly jsme se na jedné z prvních „Slou fashion day“ akcí, kterou můžete navštívit a aktuálně najdete vždy zde Slou.cz

STANLEY and STELLA

Stanley/Stella  je belgická etická fair-trade značka, která vyznává hodnoty odpovědné výroby, udržitelných materiálů a nadčasové kvality. Pokud sháníte jednobarevné basic kousky bez potisku, jste u této značky správně. Vybírat můžete z mnoha střihů dámských a pánských triček a mikin z biobavlny (GOTS certifikace). Nebo Vám možná padnou do oka šaty, košile, tepláky, tílka, bundy z recyklovaných PET lahví či tašky, čepice nebo penály z recyklované bavlny.

 

ETIKA A ODPOVĚDNÁ VÝROBA

Stanley/Stella má hodnoty etiky a udržitelného rozvoje na prvním místě. Proto spolupracuje exkluzivně pouze s továrnami v rozvojových zemích, které dodržují lidská práva a minimalizují ekologickou stopu. 

MATERIÁLY A CERTIFIKACE

Stanley/Stella  používá převážně přírodní vlákna jako biobavlna (GOTS certifikace), len, Tencel (vlákno z eukalyptu), Modal (vlákno z buku) nebo recyklovaný polyester. 

KVALITA

Všechny produkty Stanley/Stella jsou ušity tak, aby splňovaly vysoké nároky na nošení a údržbu a vydržely Vám v šatníku dlouhé roky! 

Z ČEHO JE ETICKÉ OBLEČENÍ VYROBENO?

Značka Stanley & Stella pracuje při výrobě oblečení pouze s ekologickými materiály. Jejich oblečení je vyrobeno ze 100% certifikované čisté organické bavlny, která je v některých modelech doplněná přírodními vlákny “Modal” nebo “Tencel”.

BiobavlnaOrganic ring-spun cotton

Střídavé obhospodařování půdy přispívá ke zvyšování její úrodnosti a biodiverzity. Při pěstování biobavlny, která není geneticky modifikována se používají přírodní hnojiva, takže se předchází zněčištění spodní vody a řek. Stanley & Stella organická bavlna tak splňuje všechny GOTS standardy a je certifikovaná.

Jako prémiová značka Staney & Stella nabízí vysoce kvalitní produkty, které jsou vyrobeny z organické česané bavlny. Její vlákna jsou měkčí, hladší a poskytují tak výborný podklad pro jakýkoliv potisk. Speciální proces výroby v sobě zahrnuje také čištění vláken od všech nečistot a krátkých vláken. Výsledkem je tak pevná a odolná látka, která je navíc 100% rozložitelná.

Tencel

Tencel Lyocell je v dnešní době nejekologičtější vlákno vyráběno exkluzivně z celulózy z eukalyptů, které se pěstují udržitelným způsobem na speciálních farmách. Tencel je velice módní, jemné a lehké vlákno, které  má vysokoabsorpční vlastnosti a přirozeně brání množení bakterií. Tencel v kombinaci s biobavlnou poskytuje zákaznikům možnost na vlastní kůži vyzkoušet materiál, který je příjemné hladký lehký a také 100% ekologický a rozložitelný.

Lenzing Modal

Modal je vlákno z celulózy z bukového dřeva, které se pěstuje na plantážích udržitelným způsobem. Vlákna se získávají speciálně pomocí tzv. Edelweiss technologie, která využívá kyslík. Modal je příjemné  vlákno, které je vhodné ke každodennímu nošení a je také 100% rozložitelné.

Len

Toto vlákno je vyrobeno z přírodní celulózy z lenu. Má specifickou nepravidelnou texturu a také výjimečné vlastnosti, protože přirozeně chladí a je hodně prodyšné. Lenové oblečení se proto skvěle hodí na teplé letné dny a minimálně jeden kousek by neměl chybět ani ve Vašem šatníku. Při pěstovaní lnu nevzniká žádný odpad, spotřebuje se méně vody a energie a proto tato produkce tolik nezatěžuje přírodu.

Děkuji Olince za spolupráci a také možnost čerpat z jejích osobních cest přímo do výroby 🙂
Terez přeje etický a pohodový nákup..
Těším se na žhavou novinku z tisku na černém bio tričku: Copatá v černém

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.

Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.